ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Polanica Zdrój powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Bielice

Bielice leżą w Dolinie Górnej Białej Lądeckiej, w Kotlinie Kłodzkiej, pomiędzy Górami Bialskimi i Złotymi.

Bielice otoczone są lasami, głównie świerkowymi z domieszką: modrzewi, buków i jaworów. Przechadzając się po lasach możemy natknąć się na: jelenia, dzika, sarnę, muflona, borsuka, gronostaja i kunę leśną.

Występujący w okolicy klimat sprawia, że pierwszy śnieg pada tu już w październiku i czasem leży aż do czerwca, co niewątpliwie jest gratką dla narciarzy.

Amatorzy aktywnego wypoczynku na pewno nie będą się tu nudzić. We wsi znajduje się wyciąg narciarski - oświetlony i naśnieżany armatką. Nie brakuje również rowerowych i pieszych szlaków turystycznych oraz terenów do wspinaczki skałkowej (Skałki na Uboczu, Potrójna grupa skalna pod Pasieczną, Trzy Siostry).Zabytki i atrakcje okolic

Czartowiec (944 m n.p.m.) ze szczytu, którego roztacza się wspaniały widok na Masyw Śnieżnika, Góry Bardzkie i Złote i majaczącą w tle Górę Ślężną.

Łysiec, z którego można wystartować paralotnią.


Bielice
- Kościół filialny p.w. św. Wincentego i św. Walentego z (najprawdopodobniej) 1799 r.


Kletno
- Jaskinia Niedźwiedzia.


Stronie Śląskie
- Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski i św. Martenusa - świątynię wybudowano w 1264 roku, przebudowano ją w 1732 r. Kolebkowe sklepienie pokryte jest freskami. Nad wejściem znajduje się kamienny kartusz herbowy, nad którą jest wnęka z figurką Chrystusa. Interesująca jest wieża z dzwonem z 1758 roku i kamienna chrzcielnica z połowy XVIII wieku. Warto również zwrócić uwagę na Drogę Krzyżową oraz klasyczną pietę z 1876 r. autorstwa Franza Thamma. Przy kościele można obejrzeć kapliczkę i nagrobek założycieli huty szkła - rodziny von Losky.

- Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego wybudowany w 1915 roku. Obecnie służy za dom pogrzebowy.

- Ruiny kaplicy św. Onufrego z 1732 roku. Wzniesiona jest w stylu wczesnego baroku.

- Kolumna wotywna z 1672 roku, ufundowana przez sędziego Wolfa. Rzeźby przedstawiają sceny Ostatniej Wieczerzy,ostatniej drogi i ukrzyżowania Chrystusa, Zesłanie Ducha Świętego, Marię z dzieciątkiem, św. Michała Archanioła, portrety biskupów i papieży. Całość uzupełniają motywy winorośli i ptaków.

- Dawny zespół dworski z XIX wieku.

- Huta Szkła "VIOLETTA" - aktualnie produkowany asortyment oraz mała wystawa historyczna.

- Muzeum Minerałów - ekspozycja minerałów z całego świata, m.in. aragonit, jaspis, agaty, róża pustyni, ametyst, kryształ górski, morion).


Lądek Zdrój

- Most św. Jana - zbudowany w 1565 roku (jest najstarszym zabytkiem w mieście). Na balustradzie znajduje się barokowa kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena (patrona mostów).

- Rynek - renesansowa i barokowa zabudowa należy do najładniejszych na Śląsku. Michał Klahr był autorem motywów umieszczonych na kamienicach.

- Pręgierz - pochodzi z okresu średniowiecza.

- Przyrodoleczniczy "Wojciech" - zakład przyrodoleczniczy wzorowany na łaźniach tureckich, wybudowany w XVII wieku. We wnętrzu, pod kopułą znajduje się marmurowy basen przeznaczony do kąpieli leczniczych. Na piętrze umieszczona jest pijalnia wód leczniczych.

- Ogród Botaniczny - występuje tu ok. 150 gatunków roślin, strumyk i egzotyczne drzewa.

- Kościół parafialny Narodzenia NMP - barokowa świątynia poświęcona w 1697 roku. Na sklepieniu możemy podziwiać freski E. Reimanna. We wnętrzu znajdują się rzeźby figuralne autorstwa Klahra i jego syna Ignacego.

- Ruiny zamku Karpień - początki zamku są nieznane, wiadomo tylko, że służył jako strażnica graniczna, a w 1428 r. został zdobyty przez husytów. Odtąd stał się siedzibą rycerzy-rabusiów.NOCLEGI


CIEKAWE STRONY:


Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 21 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.327 sek.